2. Uluslararası Topluluk Rüzgârı Sempozyumu 2017, Bonn’da Yapılacak

21 Ağu 2017

Geçen yıl 20 ülkeden 100'den fazla uzman ve uygulayıcılarının katılımı ile gerçekleşen 1. Uluslararası Topluluk Rüzgârı Sempozyumu’nun ardından bu yıl 3 Kasım’da gerçekleşecek 2. Uluslararası Topluluk Rüzgârı Sempozyumu'na Dünya Rüzgâr Enerjisi Birliği WWEA ve LEE NRW ev sahipliği yapacak.

"Topluluğun Gücü Yol Ayrımında: Vatandaşların Sahip Olduğu Başarılı Rüzgâr Projelerinin Anahtarı nedir? Bölgesel ve Küresel Perspektifler" başlıkları, 03 Kasım 2017'de Almanya'nın Bonn kentinde tartışılacak.

Sempozyuma çok sayıda uluslararası ve Alman uzman, toplum proje ve dernek temsilcileri, politikacılar, araştırmacılar ve diğer ilgili paydaşların katılımları bekleniyor. Avustralya, Japonya, Mali ve Şili'den gelen çeşitli Avrupa ülkelerinden konuşmacılar, katılımlarını teyit etti.

Vatandaşların sahip olduğu yenilenebilir enerji sistemlerinin geçim kaynaklarını iyileştirme ve yoksullukla mücadele konusunda büyük potansiyel sunması nedeniyle, giderek artan sayıda uzman ve vatandaş için topluluğun enerjisi önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, WWEA, farklı forumlarda, dünya çapında topluluğun gücünü ve rolünü vurgulamak, ileride topluluğun gücünün çok daha büyük bir ölçekte rol oynayabilmesini sağlamak için konuyu gündemden düşürmüyor.

Sempozyum, WWEA ve LEE NRW organizasyonlarının, North-Rhine Westphalia eyaletinde, topluluğun rüzgâr projelerinin CEO’ları ile kişisel mülakatlarla topladığı  bilgileri içeren son dönem araştırmalarının sunumu ile başlayacak.

Almanya örneğinden sonra sempozyum, uluslararası konulara odaklanacak. Konuşmacılar ve tüm kıtalardan panelistler, topluluğun rüzgârının küresel potansiyellerinin ve zorluklarının anlaşılmasına katkı sağlayacak. WWEA, 2018 yılında Mali'de düzenlenecek olan 2. Dünya Topluluk Güç Konferansı'na ev sahipliği yapacak. Bu etkinlikte Afrika'nın topluluk enerjisi perspektiflerine yönelik bir oturum da yer alacak.