Hollanda’da Tüm Trenler Enerjisini Rüzgârdan Alıyor

16 Jun 2017

Yeldeğirmenlerinin tarihi coğrafyası, rüzgâr enerjisindeki gelişmelere de liderlik ediyor.

2018 itibarıyla Hollanda’da bütün trenler, rüzgâr enerjisine geçmiş olacak. Bu yıl Ocak ayı itibarıyla, tüm toplu taşıma trenlerine yenilenebilir enerji, yani rüzgâr enerjisi sağlanmaya başlamıştı. Yıl sonuna kadar %100 yenilenebilir enerji hedefinin tutacağına kesin gözüyle bakılıyor.

“DutchNews.nl” yayın oranına göre , hali hazırda Hollanda’da 2,200 rüzgâr türbini bulunuyor. Bu rüzgâr türbinleri 2.4 milyon evin tükettiğine eş değer enerji üretiyor.

Hollanda’daki tüm trenlerin yıllık enerji tüketimi yılda 1.2 milyar kWh olup, bu rakam, yaklaşık olarak ülkenin en büyük şehri olan Amsterdam'daki evlerin toplam enerji tüketimine eşdeğerdir.

Trenlerde %100 yenilenebilir enerji kullanımı hedefi; Hollanda'nın sürdürülebilir enerji tedarikçisi olan Eneco ile ortaklaşa gerçekleştirildi. Eneco Finans Müdürü Michel Kerkhof'a göre "Bu sözleşmeyi ve ortaklığı benzersiz kılan şey, bütün bir sektörün CO2 ayak izini büyük ölçüde azaltması ve izlemesi gereken diğer sektörlere örnek oluşturmasıdır".

Rüzgâr enerjisi Hollanda'da hızla yol alırken diğer ülkeler de yenilenebilir enerji üretimlerini artırmaya çalışıyor. Geçen yıl ağustos ayında İskoçya, rüzgâr santrallerinin ülkenin tüm enerji ihtiyacının yüzde 106'sını üretebildiğini bildirmişti. İskoçya, 2020 yılına kadar yüzde sıfır karbon salımını hedefliyor. Aynı zamanda bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için gelgit enerjisi üretimine de yatırım yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri de rüzgâr enerjisi üretiminde ilerleme kaydediyor. Amerikan Rüzgâr Enerjisi Birliği’ne (AWEA) göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren 48.800'den fazla türbin var. Bu türbinler, 2015 yılında 73.992 MW kurulu güç kapasitesini karşılıyor.

Temiz enerji devriminin ortasındayız. Bazı çalışmalar, ABD kadar büyük ülkelerin 2050'ye kadar tamamen yenilenebilir enerjiye geçebileceklerini öne sürüyor.