Rusya Rüzgâr Enerjisi Pazarının Perspektifleri Raporu Açıklandı

21 Haz 2017

WWEA ve FES Rusya Federasyonu, St. Peter The Great St.Petersburg Politeknik Üniversitesi ve Rusya Rüzgâr Enerjisi Endüstrisi Birliği - RAWI ile işbirliği içinde Rusya'da rüzgâr enerjisi pazarının durumu hakkında bir araştırma yaptı.

"Rüzgâr Enerjisi Pazarının Rusya'daki Perspektifleri" çalışması bugün Moskova'da gerçekleştirilen bir etkinlikte sunuldu. Son zamanlarda Rusya, rüzgâr enerjisi sektörünü yeniden canlandırmaya başladı ve 700 MW'lık ilk projelerin önümüzdeki üç yıl içinde inşa edileceği duyuruldu.

Bununla birlikte, araştırma, rüzgâr enerjisi piyasasında ele alınması gereken konulardan birinin de mevcut engellerin olduğunu gösteriyor. Temel bulgular, Rus rüzgâr enerjisi sektörünün kilit paydaşları arasındaki görüşmelerde elde edilen verilerin analizine dayanmaktadır. Bu paydaşların görüşlerine dayanarak, bugünkü Rus rüzgâr enerjisi endüstrisi için önündeki başlıca engeller şunlardır:

  • Genel olarak yetersiz ve şeffaf ücret sistemi ve dar piyasa hacmi ile değil, aynı zamanda ülkedeki makroekonomik durumla ilgili olan yatırımların ve yatırımcıların genel eksikliği.
  • Arazi kullanımı konuları, standartlar vb. de dahil olmak üzere düzenleyici çerçevede önemli sayıdaki zayıf yönler
  • Şebeke bağlantısı ile ilgili zorluklar

Çalışma, tespit edilen engellerin nasıl giderilebileceğine ilişkin tavsiyeler ile sonuçlandırıyor. Ana amaç, yatırım yapmaya ve diğer önde gelen rüzgâr piyasalarına benzer bir pazar hacmi hacmini tanımlayarak  2.000 ve 30.000 MW aralığındaki Çin, Almanya, Hindistan ya da ABD gibi ülkelerin yıllık kurulumları için yatırımcılara cazip bir ortam yaratmak olacaktır.

WWEA Genel Sekreteri Stefan Gsänger: " Biyoenerji, hidroelektrik ve güneş enerjisi ile birlikte rüzgâr enerjisi de Rusya'nın % 100 yenilenebilir enerji dünyasında yerini alacaktır. Dünkü toplantıda Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkovich'in WWEA'nın çalışmalarını takdir ettiğini belirtmekten özellikle memnuniyet duyuyoruz. Rus hükümetinin ülkedeki rüzgâr enerjisi dağıtımını hızlandırma ve uluslararası işbirliğine dayanan gerekli teknolojik ve endüstriyel kapasiteleri oluşturma konusundaki kararlılığı konusunu bize güvence verdi."