Yüzde 55 Yerliliğe Sahip İlk Rüzgâr Enerjisi Jeneratörü Üretildi

09 Tem 2018

Türkiye'nin rüzgâr enerjisi tesislerinde kullanılmak üzere yüzde 55 yerlilikle üretilen ilk rüzgâr enerjisi jeneratörü tanıtıldı. Siemens Gamesa Renewable Energy, Yamaçtepe Rüzgâr Enerjisi Projesi'nde Türk jeneratör üreticisi EMS Electronics ile "Yerli Malı Belgesi"ne sahip ilk rüzgâr enerjisi jeneratörünü imal etti. Yerli üretim jeneratör, EMS Electronics’in Tuzla’da bulunan fabrikasında düzenlenen toplantıyla tanıtıldı. Toplantıda açıklama yapan Siemens Gamesa Renewable Energy Türkiye CEO’su Hakan Yıldırım, EMS gibi güçlü iş ortaklarımızla birlikte YEKA projesini başarıyla tamamlamak için Türkiye’de güçlü bir tedarik zinciri kurma yolunda yeni adımlar attıklarını söyledi.

Siemens Gamesa’nın modern rüzgâr türbinleri ve iş ortaklarımızın desteği sayesinde Türkiye’nin sürdürülebilir, temiz enerji kaynaklarına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Yıldırım “Sürdürülebilir ve temiz enerji kaynakları, günümüzde hiç olmadığı kadar önemli bir konumda. Siemens Gamesa Türkiye’nin temiz enerji ihtiyacına modern rüzgâr türbinleriyle katkıda bulunduğu için onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

“Şirketimiz Siemens Gamesa’ya ürün sağlamaya devam edecek”

EMS Türkiye İşletme Müdürü Murat Canbaz ise “Siemens Gamesa, şirketimizin önemli bir iş ortağı ve müşterisi. İş ortağımızın mevcut projeleri için şirketimizin ürettiği jeneratörleri seçmiş olmasından çok memnunuz” şeklinde konuştu. Canbaz sözlerini şöyle tamamladı: “Şirketimiz, Siemens Gamesa’ya gelecekteki projeleri için de ürün sağlamaya devam edecek”.